Witam w Psycho-Fusach!

Kiedy pijesz kawę lub herbatę, to wypijasz napój będący jej esencją. Na dnie kubka zwykle zostają fusy. Wszystko, czego doświadczamy w życiu, również zostawia fusy - emocjonalny odcisk. Jeśli przyjrzymy się mu bliżej, pobędziemy z nim, to doświadczymy odkrycia tego, co ważne, a co w psychoterapii nazywamy wglądem.

Mój blog, to notes dla moich wglądów, które pojawiały się w trakcie szkoleń, doświadczeń terapeutycznych, superwizyjnych, czy pracy w gabinecie.
Zamiast wysypywać je do kubła nieświadomości, dzielę się nimi - z Wami.

Mam nadzieję, że lektura bloga pozwoli Państwu odkryć to, co ważne.


Pozdrawiam -
Jakub Bieniecki

29 września 2008

love is everywhere

Witam

Zauważyłam, że mój stary post jest nadal całkiem aktualny, także dziś- coś jeszcze o miłości...
Były już fazy rozwojowe, natomiast teraz proponuję spojrzenie na to, jak związek się rozwija.

Pytacie o to, jak to jest, że związki często rozpadają się po intensywnym czasie zakochania, co dzieje się z partnerem po kilku miesiącach, czy latach znajomości gdy nagle odkrywacie, że nie jest już tak interesujący jak wcześniej. Co dzieje się z nami? Czy to może my nie dostrzegamy czegoś, co widzą inni w najbliższej nam, do tej pory, osobie...? Co stało się z naszym związkiem?

Pisząc tego posta przede wszystkim zachęcam was do przeczytania książki Bogdana Wojciszke: "Psychologia miłości". Tu znajdziecie wiele odpowiedzi na nurtujące Was pytania. Nie wiem, czy takich odpowiedzi oczekujecie, aczkolwiek zawarte tam informacje, to wiedza na temat związków w ogóle. To trochę tak, jak z przepisem na konfitury- dowiadujemy się o tym, co trzeba wrzucić do słoika, aby powstała oczekiwana mikstura, jak się z nią obchodzić i jaki termin ważności mają nasze przetwory lub jak je trzeba konserwować, aby jak najdłużej były przydatne do spożycia.

Związek przechodzi różne fazy i zawiera w sobie kilka ważnych składników. Według Stenberga w miłości mieszczą się: namiętność, intymność i zaangażowanie.
Namiętność pojmowana jest tutaj jako wielka potrzeba przebywania z obiektem naszych uczuć oraz przeżywaniem w bardzo intensywny sposób całego wachlarza emocji związanych z zakochaniem.
Intymność wiąże się z poczuciem bliskości, wyjątkowości, dzielenia się własnymi emocjami, myślami. Intymność powoduje to, że chcemy, aby nasz partner był szczęśliwy w związku, który tworzymy. Wszystko to, co dotyczy intymności wzmacnia przywiązanie między dwojgiem ludzi.
Zaangażowanie potrzebne jest w każdego rodzaju związku, działalności, czy twórczości. Jeśli decydujemy się na to aby coś trwało, to wkładamy wiele pracy w utrzymanie naszego wytworu. Takim wytworem może być właśnie związek- jak dzieło sztuki, które prawdziwy artysta tworzy całe życie.

Mamy już potrzebne składniki, jednak co teraz będzie się z nimi działo, przez jakie kolejne fazy i przemiany przejdą... Co stanie się, gdy tylko jeden z nich będzie istniał w związku, co kiedy wszystkie wymieszają się w relację pomiędzy dwojgiem ludzi, a co stanie się kiedy któregoś z nich w diadzie zabraknie...
Idąc w ślad teorii Sternberga dowiadujemy się , że każdy związek może przechodzić przez 6 poszczególnych faz.

1. Faza zakochania
Brakuje tchu, serce bije, emocje wzrastają na widok naszego ukochanego wybranka, czy wybranki. Składnikiem dominującym w tej fazie jest namiętność. Intymność jak i zaangażowanie pojawiają się również w śladowych ilościach.

2.Faza romantycznych początków
Namiętność cały czas na tym etapie osiąga wysokie noty, natomiast wzrasta tu też poczucie intymności w związku z naszym partnerem. Im więcej ludzie przebywają ze sobą, im dłużej i bardziej otwarcie rozmawiają ze sobą, decydując się przy tym na przedłużenie związku, wchodzą w kolejny etap rozwoju miłości.

3. Faza związku kompletnego
Gdyby związek ująć na obrazie przedstawiającym wykres, to właśnie tu wszystkie elementy miłości osiągnęłyby apogeum z intymnością na czele. To właśnie w tej fazie ludzie podejmują kluczowe decyzje dotyczące ich życia- ślub, czy wspólne mieszkanie. Pod koniec tego etapu dochodzi jednak do osłabienia intensywności namiętności, przez co związek przechodzi do fazy czwartej.

4. Faza związku przyjacielskiego
Wyklucza składnik namiętności, który jeśli był utożsamiany z samą miłością, może oznaczać wypalenie się związku miłości. Duża grupa ludzi, twierdzi że wejście w fazę związku przyjacielskiego oznacza najbardziej satysfakcjonujący okres. Uwzględniając fakt, że w fazie tej dominuje zaangażowanie, które jest zależne od naszej woli, jak i intymność, która tylko po części także jest od niej zależna, możemy stwierdzić, że przedłużenie tej fazy jest zależne od woli obojga partnerów. Problemem może być dla nich podtrzymanie intymności na wysokim poziomie, a więc wzajemne zaufanie, lubienie się, chęć pomagania i otrzymywania pomocy. Jeśli nie uda się podtrzymać intymności, związek przechodzi w ostatnią z faz.

5. Faza związku pustego
Pojawia się gdy w związku pozostaje jedynie zaangażowanie, a brakuje motywacji do utrzymywania intymności pomiędzy partnerami. Wtedy ktoś z diady może zapragnąć zmiany..., co wiąże się oczywiście z przejściem do fazy ostatniej związku opartego ma miłości-

6.Rozpad związku
- gdzie miłość całkowicie wygasa.

Życzę Wam jednak, aby Wasze związki nie wchodziły w dwie ostatnie fazy, jednak aby tak się nie stało, to my sami musimy wkładać wiele pracy i wysiłku w naszą najbliższą relację.
Książki, filmy, telewizja często karmi nas przekonaniem, że miłość dzieje się tylko i wyłącznie wtedy, gdy przeżywamy silne emocje, czyli jesteśmy w fazie pierwszej, drugiej, no i może w połowie trzeciej, a potem... Co dzieje się potem? Mam nadzieję, że przedstawiając teorię Sternberga pokazałam Wam co dzieje się z miłością po tym, kiedy widzimy na ekranie "the end" oznaczający koniec romantycznej komedii i co należy zrobić, aby tą oto komedię przedłużyć już jako film obyczajowy zasługujący na Oscara.

pozdrawiam
JKJ